OLIVE

CARTOONS

4th INTERNATIONAL OLIVE CARTOONS CONTEST – 2015

KYRENIA – CYPRUS

PARTICIPANTS LIST

 

56 COUNTRY – 227 ARTIST – 459 WORK

USA

Andrzej Pacult

Phu Nguyen

 

GERMANY

Hayati Boyacıoğlu (Non-competitor)

Markus Grolik

Steffen Jahsnowski

Valeriu Kurtu

 

ARGANTINE

Daniel Eduardo Varela

 

AUSTRALIA

Louis Pol

 

AUSTRIA

Hule Hanusic

 

AZERBAIJAN

Seyran Caferli

 

BELGIUM

Bossens Philippe

Luc Deschemaeker

Luc Vernimmen

Patrick Heymans

Sunnerberg Constantin

Raphael Donay

 

UNITED KINGDOM

Stephen Mumberson

 

BOSNIA HERZEGOVINA

Bozo Stefanovic

Mahmud Latific

 

BRAZIL

Dorival Machado De Campos

Marcelo Rampazzo

 

BULGARIA

Dechko Nikolov

Jeko Markov

Margarita Yancheva

Miroslav Bozhkov

Nikolay Tchobanov

Trayko Popov

Tsocho Peev

Valentina K. Starcheva

Valeri Alexandrov

Zidarov Veselin

 

CZECH

Evzen David

Roman Kubec

Rudolf Pejril

Tomas Gayer

 

CHINA

Ba Bilig

Cai Weidong

Guibao Gai

Jia Rui Jun

Li Jingshan

Li Zhong

Shixih Yu

Zhao Yun Sheng

 

ESTONIA

Ester Lauringson

 

FRANCE

Bernard Bouton

Rene Bouschet

 

GUATEMALA

Evelyn Soraya De Paz Samayoa

 

SOUTH AFRICA

Reegan George Schwartz

 

INDIA

Vishal Shenoy

 

CROATIA

Borislav Hegedusic

Darijan Kucko

Mojmir Mihatov

Slobodan Butir

 

HOLLAND

Peter Niuwendijik

Willem Henkes

 

ENGLAND

Ayhan Alkan

 

IRAN

Ali Hamrany

Ali Miraee

Ali Shabani

Akharbin Moghanlou

Amir Abas Radnori

Behnam Akharbin

Elahe Khoraman

Farzane Vaziritabar

Farnush Y. Moghadam

Maryam Mohamadi Tadi

Maryam Mohebbi

Mehdi Afradi

Meysam Jafarkhani

Mohammad Ali Khalaji

Mohsen Farokhi Jomadi

Omid Ghafarzade

Parisa Ahmadi

Saeed Sadeghi

Sajad Rafeei

Sanaz Yahyavi

Sara Hekmatfar

Shahram Rezaei

Sohrab Kheiri

 

SPAIN

Anne Derenne

Manuel Sainz Serrano

Reinaldo Pagan Avila

 

ISRAEL

Ilya Katz

 

SWEDEN

Hans Olof Dahlgren

 

ITALY

Andrea Pecchia

Angelo Campaner

Covri Gabriele

Ma Thai Sac

Mariagrazia Quaranta

 

CANADA

Joseph Laquerre

 

MONTENEGRO

Darko Drljevic

Luka Lagator

Vjekoslav Bojat

 

KAZAKHSTAN

Galym Boranbayev

 

COLOMBIA

Elena Ospina

Raul Alfonso Grisales

Raul Fernando Zuleta

 

KOSOVO

Agim Krasniqi

Murat Ahmeti

 

CYPRUS

Brian Flanigan

Celal Deniz

Cengiz Beysoydan

Dolgun Dalgıçoğlu

Faruk İnan

Hakan Boral

İsfendiyar Pilli

Leyla Çınar Algül

Mustafa Azizoğlu (Non-competitor)

Selen Selışık

Şenil Bahire Çakmak (Non-competitor)

Teresa Jones

 

CUBA

Roberto Castillo Rodriguez

 

LEBANON

Anas El Lakkis

 

HUNGARY

Istvan Kelemen

 

MACEDONIA

Georgievski Miro

Tode Blazevski

 

MEXICO

Daniela Arcos

Gabriel Lopez Martinez

Mariana Arcos

 

NORWAY

Firuz Kutal

 

UZBEKİSTAN

Gaziev Mirsait

Husan M. Sodiqov

Makhmud Eshonkulov

 

PAKISTAN

Sanya Arif

 

PERU

Italo Eduardo Segura Huamani

Rocio Munoz

Walter Toscano

 

POLAND

Grzegorz Weigt

Zygmunt Zaradkiewicz

 

PORTUGAL

Ricardo Ferreira

 

ROMANIA

Aurel Ştefan Alexandrescu

Chiorean Cornel – Marin

Ciosu Constantin

Doru Axinte

Gabriel Rusu

Marian Lupu

Nicolae Lengher

Pavel Constantin

Simona Constautinescu

Ştefan Boroş Tety

 

RUSSIA

Andrei Popov

Andrey Klimov

Yuri Manaev

Victor Hrush

 

SERBIA

Filip Karan

Jovan Prokopljevic

Milenko Kosanovic

Mileta Miloradovic

Tatjana Simic

Todorovic Bobisa

Toso Borkovic

Vaso Krcmar

Vladimir Stankovski

Zoran Mihailovic

 

SLOVAKIA

Vladimir Pavlik

 

SLOVENIA

Radko Oketic

 

THAILAND

Passaprawas A – Chinoboonwat

 

TAIWAN

Zola Zu

 

TURKEY

Ahmet Esmer

Ayten Köse

Barış İnan

Burcu Bür

Bülent Gökmen

Bülent Okutan

Cemal Ş. Toprak

Cemalettin Güzeloğlu

Doğan İşler

Elif Özge Duru

Elifcan Kaya

Elmas Çelikel

Emrah Arıkan

Eray Özbek

Ercüment Somer

Erdi Anıl Çağatay

Erkan Arıcan

Esra Aygün

Faruk Belevi

Ferhat Demirbaş

Halit Kurtulmuş Aytoslu

Hamza Akın

Hasan Ceylan

Hatice Nur Koç

Hayrettin Oturgan

Hicabi Demirci

İ. Şükrü Korkmaz

İrem Berber

İsa D. Esat

İsmail Tokdemir

Kemal Özyurt

Kenan Böğürcü

Kürşat Zaman

Lütfü Çakın

Mehdi Vasseti

Mehmet Kahraman

Mehmet Zeber

Menekşe Çam

Mete Ağaoğlu

Metin Toprak

Mikail Aykanat

Mesut Genişol

Muammer Kotbaş

Murat Gök

Nadir Kara

Nevzat Varhan

Neziha Ulusoy

Nisa Aktaş

Ömer Çam

Sait Munzur

Serpil Kar

Sıla Eroğul

Uğur Pamuk

Ulaş Başoğlu

Yahya Bediray Güreli

Zümre Budanur

 

UKRAIN

Konstantin Kazanchev

Liudmyla Kazanevska

Mykola Kapusta

Oksana Myrutenko

Oleg Loktyev

Oleksy Kustovsky

Vladimir Kazanevsky

 

OMAN

Prashant Sabnis

 

URUGUAY

Raquel Orzuj

 

VENEZUELA

Freddy Pibaque

 

GREECE

Giannis Geroulias

Serafim Bakoulis