OLIVE

CARTOONS

3rd INTERNATIONAL OLIVE CARTOONS CONTEST – 2014

KYRENIA – CYPRUS

PARTICIPANTS LIST

 

60 COUNTRY – 340 ARTIST – 554 WORK

USA

Felipe Galindo – Feggo

Huey Nguyenhuu

Isabella Bannerman

Phu Nguyen

 

GERMANY

Helmut Jacek

Steffen Jahsnowski

Thomas Weyh

 

ARGANTINE

Alejandro Tempesta Tastâs

Daniel Eduardo Varela

Gerardo Cosenza

Julian Gabriel Conti

 

AUSTRALIA

Louis Pol

Peiman Mirzaei

 

AZERBAIJAN

Bayram Hajizadeh

Seyran Caferli

 

BELGIUM

De Jaegher Pieter

Luc Vernimmen

Nikola Hendrickx

Norbert Van Yperzeele

Patrick Heymans

Sunnerberg Constantin

Stefaan Provijn

 

BELARUS

Oleg Gutsol

 

UNITED KINGDOM

Houmayoun Mahmoudi

Stephen Mumberson

 

BOSNIA HERZEGOVINA

Resad Sultanovic

 

BRAZIL

Aloisio De Souza Andrade

Carlos Amorim

Daniel Silva De Paula

Denis Fioravante

Dorival Machado De Campos

Duayer Elihu

Eder Santos

Erico Junqueira Ayres

Italo Gadelha

Paulo Vilanova

Raimundo Waldez C. Duarte

Silvano Mello

 

BULGARIA

Dilyan Dochev

Ivailo Tsvetkov

Jeko Markov

Nikolai Arnaudov

Nikolay Tchobanov

Trayko Popov

Tsocho Peev

Valentin Georgiev

Valeri Alexandrov

 

ALGERIA

Kamel Berrani

 

CZECH

Evzen David

İsmail Kera

Jiri Srna

Matatkova Jana

Pavel Stary

Roman Kubec

 

CHINA

Ba Bilig

Bing Ling

Cai Weidong

Chen Sun

Gai Yu

Guibao Gai

Huang Weiqin

Jia Rui Jun

Jing Shan Li

Junqi Liang

Li Kui Jun

Liu Qiang

Lou Peidong

Lv Guo – Hong

Shen Hong Li

Yuan Shengxiang

Zhao Yun Sheng

 

INDONESIA

Agus Eko Santoso

Didie Sri Widiyanto

Ikhsan Dwiono

Martha Christanti

Nur Santoso

 

ESTONIA

Ester Lauringson

 

MOROCCO

El Ouatani Taoufik

Hanane Sbibi

Hicham Boudra

 

FINLAND

Heino Partanen

Riina Maido

 

FRANCE

René Bouschet

 

GUATEMALA

Evelyn Soraya De Paz Samayoa

 

INDIA

Alok Alok Kasyap

Bogireddysrinivas Rao

Chinnam Naidu Sambangi

Nikita Rao

Varchaswi L. Putcha

Vishwas Suryawanshi

 

CROATIA

Damjan Roce

Marko Dragun

 

HOLLAND

Peter Niuwendijik

Willem Henkes

Willem Rasing

 

IRAN

Aidin Ardjomandi

Amir M. Nouri Delouei

Atefeh Yaryan

Atie Sheykhi

Dariush Mehrdelan

Davood Kamali

Ebrahim Ghadrdan

Enayat Allah Turkzadeh

Esmaeil Babaei

Farzane Vaziritabar

Fatemeh Seyedmortezayi

Hamed Sash

Hamid Ghalijari

Hamid Soufi

Javad Abdolhoseini

Kiarash Teimoori

Mahmoud  Barkhordari

Manijeh Hejazi

Masoud Ziaei Zardkhasoei

Masoumeh Rahimi

Mehdi Azizi

Mehdi M. Roozbahani

Mohammad Bgher Ranjbar

Mohammad Jahantigh

Mohammad Reza Torabi

Mostafas Hosseinnia

Mozhdeh Aghebati

Nazanin Soleimani

Neda Shojai

Nima Faez

Nima Shahmiri

Pezhman Alipour

Pooya Abdolee

Roya Rezai

Sajad Rafeei

Saman Ahmadi

Sanaz Khadem Yahyavi

Siavash Pezeshkifar

Yalda Hasheminezhad

Vahid Alimohammadi

Zahra Rahmani

 

SPAIN

Arturo Molero

Juan Carlos Contreras Moleon

Juli Sanchis Aguado

Leslie Ricciardi

 

ISRAEL

Boris Erenburg

Ilya Katz

Katz Grigori

 

SWİTZERLAND

Tìmea Olah

 

ITALY

Andrea Bersani

Andrea Pecchia

Angelo Campaner

Emilio Isca

Franco Bacci

Marilena Nardi

Nicola Bucci

Nicolo Maniero

Paolo Dalponte

Pierpaolo Perazzolli

Saul Daru

Tasser Friedrich

 

MONTENEGRO

Darko Drljevic

Luka Lagator

 

KAZAKHSTAN

Aidarbek Gazizov

 

COLOMBIA

Elena Ospina

Raul Alfonso Grisales

 

KOSOVO

Agim Krasniqi

 

CYPRUS

Arif A. Albayrak

Cemal Tunceri (Yarışma Dışı)

Cengiz Beysoydan

Devran Öztunç

Didem Şahinler

Dolgun Dalgıçoğlu

Ezcan Özsoy (Yarışma Dışı)

Faruk İnan

Leyla Çınar

Musa Kayra (Yarışma Dışı)

Mustafa Azizoğlu (Yarışma Dışı)

Mustafa Tozakı (Yarışma Dışı)

Selen Selışık

Serkan Sürek

 

CUBA

Antonio Medina Segura

Carlos Alejandro Falco Chang

Roberto Castillo Rodriguez

 

LITHUANIA

Vladimiras Beresniovas

 

LEBANON

Anas El Lakkis

 

LOUXEMBURG

Pol Leurs

 

HUNGARY

Judit Kun

 

MACEDONIA

Georgievski Miro

Jordan Pop Iliev

Zoran Grozdanovski

 

MEXICO

Dina Abdelgawad Shosha

Gabriel Lopez

Marco Avila Rosales

 

EGYPT

Ahmed Samir Farid

Asalam Fadlallah Abu Zaid

Wesam Khalil

 

NIGERIA

Azuka Cnwokocha

 

UZBEKİSTAN

Makhmud Eshonkulov

 

PAKISTAN

Sanya Arif

 

PERU

Walter Toscano

 

POLAND

Anna Zukowska Zysko

Emma Pietraszko

Grzegorz Probola

Ireneusz Parzyszek

Izabela Kowalska – Wieczorek

Radoslaw Rucinski

Slawomir Makal

Tadeusz Krotos

Tomasz Wiater

 

PORTUGAL

Antonio Santos

Dario Pereira

Helder Peleja

 

ROMANIA

Bortâ Ambrozie Ovidiu

Chiorean Cornel – Marin

Ciosu Constantin

Cristian Topan

Doru Axinte

George Licurici

Istvan Para

Liviu Stanila

Marian Avramescu

Marian Lupu

Nicolae Lengher

Pavel Constantin

 

RUSSIA

Anya Marycheva

Bulatova Liza

Chernyshev Misha

Chernyshev Nickolay

Chernyshev Pasha

Chernyshev Zhenya

Fedya Chernyshev

Gataoollin Ayrat

Gornovoy Kostya

Ildoos Azimov

Karina Latypova

Karnaukhov Georgiy

Kotin Eduard

Kudinov Arseniy

Lyudmila Chernisheva

Marina Bondarenko

Mariyasova Evelina

Misha Chernyshev

Natasha Gornovaya

Nick Chernyshev

Revnivykh Sveta

Rooshan Gataullin

Sofiya Novikova

Troshin Arseny

Viacheslav Bibishev

Viacheslav Shilov

Victor Skopintsev

Vladimir Semerenko

Vova Chernishev

Yuri Manaev

Zagir Hakimov

Zhenya Chernyshev

Zudin Alexandr

 

SERBIA

Aleksandar Blatnik

Goran Milenkovic

Jordanka Gorsek

Jovan Prokopljevic

Milenko Kosanovic

Mileta Miloradovic

Milorad H. Jevtic

Miroslav Jakovljev

Miroslava Rakovic

Nedeljko Ubovic

Sava Babic

Severin Sikanja

Spiro Radulovic

Todorovic Bobisa

Toso Borkovic

Vaso Krcmar

Vojislav Scepanovic

Zoran Mihailovic

 

SLOVENIA

Anton Buzeti

Milan Alasevic

Zoran Josic

 

SRI LANKA

Sumindra Sewvandi Wanniarachchi

 

SUDAN

Elrayah Ombaddi Abu Baker

 

SYRIA

Ahmed El Sayadi

Hagop Dolmajian

Raed Khalil

 

CHILE

Alex Pelayo

 

THAILAND

Passaprawas A – Chinoboonwat

 

TURKEY

Ahmet Esmer

Ahmet Ümit Akkoca

Ali Bulca

Aşkın Ayrancıoğlu

Aziz Yavuzdoğan

Batuhan İşcan

Bilal Akay

Cemalettin Güzeloğlu

Coşkun Göle

Çağlar Özgün

Dinçer Köksal

Doruk Bektaş

Elsin Altın

Emrah Arıkan

Engin Selçuk

Ercan Sert

Halit Kurtulmuş

Hicabi Demirci

İbrahim Bayındır

İlker Sermi

İsmail Aslan

Kaan Saatçi

Kadir Hançer

Lütfü Çakın

Mehmet Saim Bilge

Mehmet Zeber

Menekşe Çam

Mete Ağaoğlu

Muammer Kotbaş

Mustafa Yıldız (Yarışma Dışı)

Oğuz Gürel

Ömer Çam

Recep Özcan

Sahil Balıkçı

Salih Kütükçü

Said Coşar

Serdar Günler

Serdar Kıcıklar

Serpil Kar

Seyit Saatçi

Turan Asan

Uğur Pamuk

 

UKRAIN

Alexander Dubovsky

Konstantin Kazanchev

Leonid Storozhuk

Mykola Kapusta

Oleg Loktyev

Oleksy Kustovsky

Sergey Velmozhko

Victor Bogdanov

Vladimir Kazanevsky

 

URUGUAY

Raquel Orzuj

 

GREECE

Grigoris Georgiou

Nikos Fousteris

Panos Iatridis

Serafim Bakoulis